Kozi Dom

 

    W moich serach znajdują się tylko przyprawy i dodatki bez chemii. 

Staram się aby moje serki nie tylko były smaczne ale też zdrowe. 
Zaś świeże dodatki będą pochodziły z mojego ogrodu. Bez nawozów i bez środków na chwasty. 
To jest świeża dostawa przypraw z "Darów Natury". 

Zapraszam 

 

Kozieradka jest pomocna przy problemach z układem pokarmowym. Obniża poziom cukru we krwi przez zwolnienie opróżniania żołądka, co opóźnia wchłanianie węglowodanów i w konsekwencji transport glukozy. Zmniejsza ciśnienie krwi (między innymi przez obecność błonnika oraz 4-hydroksyizoleucyny). Łagodzi i zmniejsza również stany zapalne i infekcje. Ma właściwości wykrztuśne – pomaga przy chorobach zatok i płuc. Kozieradka jest dobrym źródłem selenu, żelaza, krzemu. Stymuluje wytwarzanie śluzów, dzięki czemu pomaga usuwać alergeny z układu oddechowego oraz toksyny z dróg moczowych.

Nasiona czarnuszki zawierają olej tłusty, który w 85 proc. składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, olejek lotny, węglowodany (około 32 proc.), białko (około 22 proc. - zawierają 8 z 9 niezbędnych aminokwasów), alkaloidy, flawonoidy i saponiny, a także beta-karoten, witaminy z grupy B oraz liczne minerały: wapńmagnezżelazopotasselencynk. Jednak najważniejszym składnikiem - ze względu na jego wyjątkowe właściwości prozdrowotne - wydaje się być tymochinon. Nasiona czarnuszki mogą być pomocne przy nadciśnieniu i wrzodach żołądka. Wspomogą również walkę z trądzikiem.Ponadto chronią wątrobę i nerki przed toksycznym działaniem związków chemicznych i leków. W medycynie tradycyjnej stosowane są w różnych schorzeniach alergicznych: astmie alergicznejegzemach czy AZS (atopowym zapaleniu skóry). Ponadto mogą być pomocne w przypadku cukrzycynadciśnieniachorobach pasożytniczych, a także przy problemach z laktacją.

Podstawową właściwością lecznicą
czubrycy jest jej zdolność do hamowania rozwoju drożdżaków, bakterii, gronkowców oraz paciorkowców. Przyprawa łagodzi również niektóre dolegliwości żołądkowe – m.in. wzdęcia oraz niestrawność. Sam cząber górski wykazuje działanie odkażające. 

 
Lubczyk ma przede wszystkim zbawienny wpływ na nasz układ moczowy i pokarmowy – roślina działa bowiem moczopędnie i wiatropędnie. Oprócz tego ziele hamuje nadmierną fermentację w jelitach, dzięki czemu reguluje procesy trawienne. Z tego też względu zaleca się dodanie szczypty ususzonych liści rośliny do dań ciężkostrawnych. W medycynie naturalnej lubczyk wykorzystywany jest także do zwalczania infekcji dróg oddechowych – zioło wykazuje bowiem działanie wykrztuśne. Dodatkowo korzeń i owoce lubczyku wykorzystuje się, jako środek pobudzający krwawienie miesięczne, wspomagający koncentrację i wzmacniający ogólną kondycję organizmu. W medycynie zielarskiej lubczyk wciąż uważany jest za skuteczny afrodyzjak. Uwaga! Należy unikać preparatów sporządzonych z zioła w przypadku ostrej 
niewydolności nerek oraz w czasie ciąży, okresu laktacji i przy zaburzeniach miesiączkowania.


Bazylia wspomaga pracę:

  • układu trawiennego -  poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie składników odżywczych z pokarmu. Zapobiega skurczom żołądka i pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dlatego można ją stosować w przypadku niestrawności i przy wzdęciach. Wykazuje skuteczność także w zwalczaniu braku apetytu. Stosuje się ją również jako środek zapobiegający wymiotom i nudnościom.

  • układu nerwowego - ma działanie podobne do melisy: działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój, pomaga zwalczyć bezsenność, zmniejsza nadpobudliwość.

Bazylia posiada także właściwości przeciwgorączkowe - łagodnie obniża wysoką temperaturę i rozgrzewa organizm.

Najważniejszymi związkami zawartymi w czosnku niedźwiedzim są związki siarki. Dzięki nim wykazuje on właściwości przeciwnowotworowe, jest skuteczny w leczeniu schorzeń reumatycznych, a także działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo, a tym samym pomaga uporać się z jesienno-zimowymi infekcjami. Warto wiedzieć, że siarka jest m.in. podstawowym składnikiem białka skóry, włosów i paznokci, dlatego czosnek niedźwiedzi pomoże utrzymać je w dobrej kondycji. Poza tym czosnek niedźwiedzi wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego, ponieważ obniża stężenie cholesterolu, zmniejsza ryzyko zakrzepów i wyrównuje poziom ciśnienia tętniczego.Wspomaga również trawienie i zapobiega wzdęciom, dlatego warto go dodać dodatek do sałatek, zup, serów czy twarogu. Jednak z czosnku niedźwiedziego powinny zrezygnować osoby, które mają wrzody żołądka lub dwunastnicy.

Tyminanek

Złagodzi kaszel, rozrzedzając śluz w płucach i oskrzelach, zaopiekuje się przewodem pokarmowym regulując i wzmacniając trawienie. Będzie skuteczny przy kłopotach z drogami moczowymi czy pęcherzem, choćby dlatego że jest lekko ogrzewający i działa przeciwbakteryjnie. Jego zielone liście są bogate w witaminę K, A, C i E oraz olejki eteryczne – tymol i karwol o działaniu rozkurczowym, bakteriobójczym i przekształcającym śluz zmagazynowany w górnych drogach oddechowych. Jego właściwości lecznicze pozwalają oczyścić, odmłodzić oraz wzmocnić organizm.

 

Kminek działa rozkurczowo na mięśnie gładkie żołądka, jelit, przewodów żółciowych, a także reguluje dopływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. Kminek pomaga więc na wiele dolegliwości trawiennych, takich jak wzdęcia, odbijanie, bóle brzucha, lekkie zaparcia czy brak apetytu. Kminek zaleca się zwłaszcza osobom starszym, mającym problemy z zaburzeniami wydzielania i przepływu żółci, zmagającym się z atonią jelit oraz nerwicą wegetatywną. Przypuszcza się, że kminek może też łagodzić objawy choroby wrzodowej.

Wartości odżywcze kminku zwyczajnego (w 100 g/jednej łyżeczce - 2,1 g )

Wartość energetyczna - 333/7 kcal
Białko ogółem - 19.77/0.42 g
Tłuszcz - 14.59/0.31 g
Węglowodany - 49.90 g/1.05 (w tym cukry proste 0.64/0.01)
Błonnik - 38.0/0.8 g

Witaminy

Witamina C - 21.0/0.4
Tiamina – 0.383/0.008 mg
Ryboflawina – 0.379/0.008 mg
Niacyna - 3.606/0.076 mg
Witamina B6  - 0.360/0.008 mg
Kwas foliowy -  10/0 µg
Witamina A – 363/8 IU
Witamina E – 2.50/0.05 mg

Minerały

Wapń – 689/14 mg
Żelazo - 16.23/0.34 mg 
Magnez - 258/5 mg
Fosfor - 568/12 mg 
Potas - 1351/28 mg
Sód – 17/0 mg 
Cynk - 5.50/0.12 mg

Kwasy tłuszczowe

nasycone - 0.620/0.013 g
jednonienasycone - 7.125/0.150 g    
wielonienasycone - 3.272/0.069 g

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

 

Oregano może zapobiegać schorzeniom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca, choroby serca czy nowotwory. Wszystko dzięki wysokiej zawartości składników fenolowych, przekonują naukowcy. Wstępne badania potwierdzają właściwości przeciwutleniające oraz zdolność wymiatania wolnych rodników i sugerują, że oregano może mieć właściwości przeciwnowotworowe. Przypuszcza się także, że składniki oregano mogą wykazywać aktywność przeciwcukrzycową i przeciwdziałać utlenianiu lipidów.

 

Wartości odżywcze suszonego oregano (w 100 g/jednej łyżeczce - 1 g )

Wartość energetyczna - 265/3 kcal
Białko ogółem - 9.00/0.09 g
Tłuszcz - 4.28/0.04 g
Węglowodany - 68.92 g/0.69 (w tym cukry proste 4.09/0.04)
Błonnik - 42.5/0.4 g

Witaminy

Witamina C – 2.3/0 mg
Tiamina – 0.177/0.002mg
Ryboflawina – 0.528/0.005 mg
Niacyna - 4.640/0.046 mg
Witamina B6  - 1.044/0.010 mg
Kwas foliowy -  237/2 µg
Witamina A – 1701/17 IU
Witamina E – 18.26/0.18 mg
Witamina K – 621.7/6.2 µg

Minerały

Wapń – 1597/16 mg
Żelazo - 36.80/1.37 mg 
Magnez - 270/3 mg
Fosfor - 148/1 mg 
Potas - 1260/13 mg
Sód – 25/0 mg 
Cynk - 2.69/0.03 mg

Kwasy tłuszczowe

nasycone - 1.551/0.016 g
jednonienasycone - 0.716/0.007 g    
wielonienasycone - 1.369/0.014 g

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

 

Chili  oczyszcza drogi oddechowe w przeziębieniach, pomaga zapobiegać niektórym nowotworom, dostarcza niezbędnych witamin i... chłodzi (o dziwo, najwyższe spożycie papryczek chili odnotowuje się w gorącej strefie klimatycznej – ostra przyprawa powoduje obfite pocenie, a pot, parując, pobiera ciepło z organizmu, co daje przyjemne wrażenie chłodu). Ponadto chili wyzwala wydzielanie endorfin, co może wyjaśnić uczucie euforii, jakie ogarnia nas po zjedzeniu porcji pikantnej potrawy. Chili działa korzystnie na serce, obniżając poziom cholesterolu. Eksperymenty na zwierzętach wykazały, że podawana im w odpowiednich dawkach kapsaicyna, aktywny składnik chili, hamuje produkcję cholesterolu w wątrobie i zmniejsza jego stężenie we krwi, nawet przy spożyciu produktów bogatych w ten związek.

 

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl